Tysiące odwiedzających góry turystów pragnie spędzić noc w tradycyjnych domach góralskich z bali. Wybierając taką opcję noclegową warto poznać historię lokalnego budownictwa i przekonać się, w jakich warunkach żyła ludność na tych terenach. Podhale, w porównaniu z pozostałymi rejonami Polski ma niezwykle bogate i charakterystyczne budownictwo lokalne.

Piękny domek góralski w Zakopanym

domek góralskiTradycyjne chałupy budowane były z grubych świerkowych pni, ciętych wzdłuż osi, układanych na tzw. zrąb, czyli bardzo silne wiązanie, które jest w stanie wytrzymać silne wiatry halne. Szczeliny były łatane mchem i słomą. Takie domy mały nieduże okna, skierowane ku południu, żeby utrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń. Obecnie w ofercie wielu różnych noclegowni na wynajem znaleźć można luksusowy domek góralski w Zakopanym, który z pewnością różni się od tych tradycyjnych, zbudowanych z bali i mchu. Najbardziej charakterystyczną cechą jest dach chaty góralskiej – wysoka i stroma konstrukcja przystosowana była do odparcia silnych podmuchów wiatru halnego, śniegu i deszczu. Okna i drzwi były bogato zdobione, co reprezentowało stan majątkowy mieszkańców. Domy bogatszych rodzin dzieliły się na dwie izby – czarną i białą, te biedniejsze dysponowały jedynie czarną. W czarnej izbie toczyło się codzienne życie rodziny – to tutaj znajdował się piec, na którym gospodyni przygotowywała potrawy, ławy, na których spali i spędzali czas domownicy.

domek góralskiW tym samym pomieszczeniu dzieci bawiły się z kurami i psami. Całe życie rodziny toczyło się w tym jednym pomieszczeniu – wspólne posiłki, spotkania rodzinne, sen. Zimą, gdy temperatura powietrza była znacznie poniżej zera w czarnej izbie przechowywano także jagnięta i inne nowo narodzone i małe zwierzęta. Biała izba z kolei była wykorzystywana jedynie odświętnie – przy okazji wesel, urodzin, chrzcin, pogrzebów i innych uroczystości. To tutaj przyjmowano gości i przechowywano odświętne stroje i cenny dobytek rodziny. Pierwsi goście odwiedzające Podhale mieszkali właśnie w białych izbach i to na ich podobieństwo budowane są współczesne domy góralskie do wynajęcia dla turystów. Z końcem XIX wieku zaczęły zanikać tradycyjne góralskie chaty i zostały zastąpione eleganckimi hotelami i pensjonatami. 

Tradycyjne chaty góralskie można współcześnie podziwiać jedynie w muzeach i skansenach, prezentujących warunki, w jakich żyli przed laty górale, ich tradycje i zwyczaje. Mieszkańcy starannie dbają o to, by ich kultura nie przepadła i z dumą prezentują swoją historię, pokazując jak żyli ich przodkowie.

Kategorie: Noclegi