Czarna Hańcza to piękne jezioro, które ciągnie się przez praktycznie całe Podlasie. Tamtejsze strony obfitują więc w wiele ośrodków turystycznych oferujących atrakcyjne spływy kajakowe, w których uczestniczyć mogą osoby w różnym wieku.

Spływy i wiele atrakcji

spływySzlak ten ciągnie się przez blisko 100 kilometrów i składa się z kilku tras, które posiadają różne stopnie trudności. Jakie szlaki kajakowe są aktualnie zdecydowanie najczęściej wybierane przez turystów? Uczestnicząc w spływie kajakowym po Czarnej Hańczy możemy zwiedzić wiele ciekawych obiektów, które nierzadko uznawane są przez niektórych za żywe wizytówki tamtejszych terenów. Nie każdy zdaje sobie również sprawę z tego, że spływ Czarną Hańczą można z powodzeniem połączyć również z Kanałem Augustowskim nieopodal którego znajduje się Wigierski Park Narodowy, w którym żyje wiele zwierząt zagrożonych wyginięciem. Spływy Czarną Hańczą rozpoczynają się zazwyczaj w okolicy Jeziora Wigry, nieopodal którego znajduje się piękny, zabytkowy klasztor. Następnie trasa spływu wiedzie nas wzdłuż Wysokiego Mostu Frąckiego, który uznaje się najbardziej atrakcyjny, zalesiony odcinek trasy. Na tym etapie szlaku uczestnicy wyprawy kajakowej nie napotykają jeszcze na bardziej wymagające nurty, w przeprawie przez rzekę na tym odcinku mogą uczestniczyć więc również laicy, korzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z kajakarstwem.

spływyZnacznie bardziej wymagająca jest już natomiast słynna Mikaszówka, która scala się z Kanałem Augustowskim. Wówczas uczestnicy spływu przepływają łącznie aż przez trzy śródleśne jeziora o znacznie bardziej stromych brzegach. Ten odcinek trasy pokonują więc bardziej doświadczeni kajakarze, dla których zwrotna jazda nie stanowi większego problemu. Ostatni odcinek spływu, do którego docierają jedynie najbardziej zdeterminowani uczestnicy wyprawy kończy się nad Jeziorem Rospuda Augustowska, które to każdego roku odwiedza setki turystów z całego kraju, a nawet i świata. Na samym końcu należy również zaznaczyć, że kilkudniowy spływ kajakowy wymaga od nas pewnego przygotowania. Przede wszystkim musimy dysponować odpowiednim sprzętem, który nie tylko ułatwi nam przeprawę przez Czarną Hańczę, ale również zadba o nasze bezpieczeństwo.

Musimy również liczyć się z tym, że najbezpieczniej skorzystać wówczas z usług profesjonalnego instruktora, który zna doskonale wszystkie trasy. Warto również wspomnieć o tym, że za kilkudniowy spływ kajakowy zapłacimy niewiele. Za wynajęcie kajaku na jeden dzień nie zapłacimy bowiem więcej niż 40 zł.